8 zásad pro zdravější sezení v kanceláři či pracovně

Ti, kteří pracují v kanceláři, ale i v domácí pracovně, moc dobře znají potíže spojené s dlouhým sezením. Nejvíce ohrožená je krční páteř a samozřejmě také záda dostávají dost zabrat, může se dostavit migréna či potíže s končetinami. Přečtěte si 8 zajímavých tipů, díky kterým budete sedět zdravěji, kdy základem je nepochybně kvalitní zdravotní židle či kancelářské křeslo.

1.   Vhodná židle pro vás

Každý by měl velmi pečlivě zvážit výběr židle a poradit se s výrobcem, jaký model pro něj bude vhodný z hlediska výšky, váhy, šířky, pohodlnosti. Musíme si uvědomit, že každý má jiné tělesné proporce, a tím pádem nám nemusí sedět stejná židle jako jinému. Ideální bude, když si židli či křeslo řádně vyzkoušíte ještě před koupí.

2.   Nastavitelná výška sedáku

Nastavení výšky sedákuje velmi důležité z hlediska pohodlnosti a polohy nohou. Pokud jsou například moc pokrčené, mohou se odkrvovat. Dokonalý sed je takový, kdy máte nohy pokrčené do pravého úhlu a ruce zhruba ve vodorovné poloze při jejich položení na stůl či klávesnici.

3.   Poloha sedu

Odborníci doporučují sedět zpříma, kdy tělo svírá pravý úhel se stehny, rovněž můžete být mírně zakloněni. Podstatné je, aby byla opěrka lehce odpružená.

4.   Seďte v pohybu

Pohyblivé sedákydnes nejsou ničím výjimečným, bude-li to tedy možné, využijte právě takové provedení. Díky konstrukci pohyblivého sedáku budete balancovat podobně jako na gumovém míči, tělo nebude zatěžováno jednostranně.

5.   Opora pro ruce

Ruce by měly být nejlépe opřeny o měkkou podložku a ve vodorovné poloze, zápěstí by nemělo být nikterak vykloněné nebo příliš skloněné. Kvalitní zdravotní židle již dnes běžně disponují nastavitelnými područkami, s nimiž můžete polohu rukou regulovat.

6.   Váha židle

Vybírejte pokud možno spíše lehčí židle, s těžkými se budete zbytečně lopotit, nemluvě o tom, že mohou být neforemné pro menší kancelářské stoly.

7.   Poloha nohou

Vhodnou polohou pro nohy je mírné rozkročení, určitě při práci neseďte se zkříženými dolními končetinami.

8.   Stabilita židle

Na závěr si uvedeme důležitou vlastnost kancelářské židle, související s kolečky. Ta by měla být dobře otočná, při tom by ale neměla až moc ujíždět a nezbytností je 5tibodová stabilizace.