Jak a kam umístit televizní stolek s televizorem?

Televizoryse dnes dají umístit různě, a to i přímo na zeď, což umožňují jejich ploché, kompaktní rozměry. Oproti starším CRT televizím tedy výrazně šetří prostor a nabízí spoustu dalších výhod. Někdo ale dá i dnes přednost umístění na televizní stolek. Řekněme si pár základních zásad umístění televizních stolků, samozřejmě v souvislosti s televizorem.
Instalace vůči oknům

Jednou z hlavních zásad při umisťování televizního stolku je to, že musíme počítat se světelnými podmínkami. Někteří současní výrobci uvádí u svých televizorů možnost umístění i velmi blízko okna, vždy je ale lepší volit trochu větší vzdálenost. Ideální je posazení stolku buďto kolmo k oknům, případně před okna, neboť tak nebude na obrazovku dopadat tolik světla, nebudou se v ní tak moc odrážet předměty za oknem.

Výška stolku

Výška TV stolkuvelmi úzce souvisí s výškou vašeho posedu, případně s polohou těla sledujícího. Jakousi obecnou a prověřenou zásadou je to, že televizor na stolku by měl být položený tak, aby se střed obrazovky nacházel zhruba ve výši očí sledujícího. V podstatě byste se měli snažit o to, abyste při sledování televize co nejméně namáhali krční partie. 

Vzdálenost TV stolku

V současnosti, kdy se u televizí využívají technologie jako LCD a LED, již neplatí, že se musí striktně dodržovat určená vzdálenost, která v minulosti činila asi pětinásobek úhlopříčky TV. Pokud jste si pořídili televizor s velmi kvalitním obrazem, zejména pak HD či dokonce Ultra HD a podobně, můžete se v pohodě usadit i dosti blízko. Jestli ale není váš televizor vybaven takovým rozlišením, doporučuje se větší vzdálenost, nicméně postačí odstup od dvou metrů, u menších televizí i méně.

Nasměrování

Určitě umístěte televizní stolek s přístrojem tak, abyste nemuseli televizi sledovat postranními pohledy, jinak řečeno zešikma. Nejen, že si budete namáhat páteř, ale také můžete ovlivnit kvalitu obrazu, zvláště u LED televizí, kdy dochází ke zkreslení.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení