Novinky

Sheesham (Dalbergia latifolia)

Stromy, o kterých ani nevíte, že existují

Nádech podobné exkluzivity je spojen i s některými obtížně dostupnými materiály, které se vyznačují vysokou kvalitou, dlouhou životností a ideálními vlastnostmi, především tvrdostí. Tisíce kilometrů daleko, v tropickém pásmu naší planety, rostou stromy jako eben, mahagon, amarant, vavol, černá palma nebo třeba ziricote či ovangol. O mnohých z nich většina z nás ani neušila. Jejich dřevo je nicméně natolik kvalitní, že nábytek z něj vyráběný představuje ani ne tak spotřební zboží, jako spíše investici. Exotický původ těchto dřev a jejich vzácnost je však předurčuje k tomu, aby si nábytek z nich vyrobený v naší domácnosti zaujal výsostné místo.

Je libo palisandr?

Pokud uvažujete o tom, že svůj byt zařídíte některým ze vzácných nábytků, nechce se inspirovat následujícími řádky a zvolte palisandr. Jeho obliba v posledních letech stoupá a možná jste se již setkali s jeho domorodým názvem sheesham. Jde o dřevo typicky červeno-hnědé barvy (někdy může dokonce dosahovat odstínů a odlesků fialové) s černým rýhováním, jehož hlavními výhodami jsou zejména vysoká tvrdost (která by měla být při výběru nábytku klíčová), dlouhá trvanlivost a v neposlední řadě příznivé akustické vlastnosti, proto se využívá i pro výrobu hudebních nástrojů. Pravý strom palisandr je vědecky označován jako Genus Dalbergia a divoce roste v pralesích Jižní Ameriky. Jeho další poddruhy však najdeme i v Indii nebo na Madagaskaru. Navzájem se mírně liší svými vlastnostmi, ze všech se však vyrábí mimořádně kvalitní nábytek, ale třeba i lodě.

Jak zní sheesham

Jako sheesham je označován palisandr rostoucí ve východní Indii, konkrétně Dalbergia latifolia s fialovým odstínem. Tato odrůda se vyznačuje o něco nižší hustotou dřeva, proto i její akustické vlastnosti jsou mírně odlišné. Odborníci při poslechu rozliší jemné a hluboké basové tóny s výtečnými výškami. Je proto ideální pro výrobu všech druhů hudebních nástrojů. Barvu má fialovo-hnědou.

Rozhodnete-li se pro zakoupení nábytku či jiného předmětu vyrobeného ze sheeshamu, pak se připravte, že budete muset sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Nejedná se o lacinou záležitost, jinak tomu ale být ani nemůže – vždyť tak exkluzivní dřevo si zaslouží, aby mu byla věnována řádná pozornost a úcta. Koupě sheeshamového nábytku je investice do budoucna a můžete si být jistí, že vám bude sloužit dlouho a spolehlivě.

Jaký nábytek z tohoto materiálu máme v nabídce?

V sekci "Obývací pokoj" můžeme najít hned několik takových produktů v sekcích "Konferenční stolky" a "Obývací stěny a police". Hlavně nabídka našich konferenčních stolků je v tomto ohledu hodně bohatá. Jedná se například o Masivní konferenční stolek - Maria a velmi oblíbený Masivní konferenční stolek - Mario, velký. Nemalou část produktů ze sheeshamu najdeme také u jídelních stolů. Z vybavení do pracovny jsou to především regály. Momentálně máme v nabídce hned několik takových regálů. Za zmínku určitě stojí Moderní masivní regál - Bernard, který na první pohled zaujme svým robustním vzhledem.

Mohlo by Vás zajímat

Moderní hodiny na zeď Motýl s motivem barevných motýlů
Stylový nástěnný věšák Šipka velký
Originální stojan na víno Claire na 7 lahví

Dekorační předmět Skůtr pro nadšence motorek
Stylový foto rámeček v černém na 24 fotek