Jak pečovat o kůži

Stejně tak jako o jakékoliv jiné materiály, tak i o kůži je třeba se starat. Na první pohled vypadá kůže velmi odolně a skutečně tomu tak je, jsou ovšem i faktory, které mohou kůži časem poničit.
 

Jedním z hlavních faktorů je voda

Pokud se nám podaří rozlít čaj nebo vodu, tak se obvykle nic neděje, stačí tekutinu včas setřít a dané místo usušit.

Pokud by se jednalo o větší množství vody, tak je třeba pamatovat na to, že jakákoliv namočená kůže ztvrdne. Kůže na nábytku je obvykle upravena tak, aby na ně tyto vlivy působily méně, ale pravidla platí pro veškerou kůži stejná, a proto je třeba dát na vodu pozor.
 
Pokud se dostala kůže do kontaktu s vodou, tak je třeba ji namastit. K namaštění můžeme použít jakýkoliv olej nebo jiný tuk. Tuk totiž způsobí, že jednotlivé póry v kůži vytěsní vodu a tak se zabrání, aby nám kůže ztuhla. Pokud zasáhneme pozdě a kůže i přesto ztvrdne, tak lze zakoupit změkčovací prostředky na kůži. Sádlo se příliš nedoporučuje, lepší je tekutý tuk, jelikož se dokáže snáze vstřebat.Mnoho lidí může mít obavy, že vsáknutý tuk žlukne a kůže pak začne zapáchat. Takové obavy jsou ovšem zbytečné. Tuk se v kůži váže velmi pevně a nestane se, že by zapáchal. Je ovšem vhodné nenanášet tuku mnoho, ale pouze množství, které dokáže kůže pojmout.
 
Někdy může dojít i na případ, že kůže nasákne nějakou zapáchající látku, pokud se nám toto povede, tak je vhodné nechat kůži větrat. Dokonce i organické nečistoty se rozloží a vypaří. Pokud se kůže zašpinila výrazným způsobem zvenčí, tak se nabízí použití mýdlové vody nebo speciálních přípravků na kůži určených.

Ošetření kůže tukem by mělo probíhat častěji, pokud se vždy nanese drobné množství tuku, tak si kůže zachová pevnost i pružnost. Nemusíme se ovšem obávat, že by byla postel mastná, tuk se vždy dokonale vstřebá.