Jak vyčistit koženou či koženkovou sedačku?

Kožené sedačky se řadí k luxusnímu nábytku, ale můžeme sem často počítat také ty koženkové. Imitace kůže již dosahují takové kvality, že rozdíl někdy na první pohled i dotek nepoznáte. Co když se vám ale stane ta nemilá věc, že svou sedačku něčím polijete.

Kožené sedačky

Ve většině případů postačí, když setřete méně závažné fleky kožené sedačky navlhčeným hadrem, ale musíte počítat s tím, že se prostě vyskytnou i nějaké horší fleky, na které již obyčejný hadr nestačí. Zůstaňme ale u hadru, ideální je bílý, který nepouští barvu, zároveň se nedoporučuje používat agresivní saponáty. Hadr pouze namočte do vody s troškou obyčejného mýdla a následně lehce setřete nečistotu. Určitě se nedoporučují kartáče a další ostré a tvrdé čisticí pomůcky.
Abyste svou koženou sedačku udrželi dlouho ve skvělé kondici, můžete použít impregnaci, pokud možno ale pouze takovou, kterou schvaluje výrobce. Například na čáry od fixy či propisky bude dostačující trochu octa s lihem, dejte ale pozor, zda tato směs s kůží sedačky nereaguje negativně.


Koženkové sedačky

Podobně jako u kožených sedaček, i u koženkových se vyplatí impregnovat, materiál tak zůstane dlouho krásně měkký a vláčný. Špína, která není fatální, půjde dolů navlhčeným hadrem opět s běžným neagresivním mýdlem, případně s doporučenými čisticími prostředky.
Na čištění ale můžete použít také běžné dětské čisticí ubrousky, které jsou napuštěny olejem a tím pádem rovněž impregnují. Dále platí stejné zásady jako u kůže, doporučuje se používat bílý hadr namočený do vody s trochou běžně dostupného mýdla. Není vhodné sedat si na koženkovou sedačku například v džínech nebo výrazně barevných kalhotách, nebo na ni pokládat barevné bytové doplňky, z nichž se také uvolňuje barva.