Jak vybrat matraci

Jak tedy vybírat? Na co si dát pozor, když kupujeme novou matraci, která by měla vydržet alespoň deset nebo patnáct let?


Spánkem strávíme zhruba třetinu života

Osm hodin denně, a to je vlastně jen takový hrubý průměr. O víkendu si určitě rádi přispíme, totéž platí o dovolené. Ložnice je prostě místem, kde trávíme klidně i třetinu života. A právě proto bychom se tu měli cítit skvěle, ideální odpočinek pak přinese potřebné soustředění v práci a zajistí pohodově strávený den. Pokud nás po probuzení začne prudce bolet za krkem nebo v oblasti zad, máte oteklé nohy a cítíte se neodpočatí, rozhodně něco není v pořádku – špatně zvolenou matraci je třeba co nejdříve vyměnit.
Prohlédněte stav roštu postele, možná je nejvyšší čas pořídit nový. Velmi důležité je ale také vybrat vhodný materiál matrace, abychom se chvíli před usnutím skutečně cítili jako na nebeském obláčku. A matrací je na trhu hned několik typů, jaké to jsou?

  • Pružinové matrace. Vysoká prodyšnost, zajímavá cena a oproti modelům z dob našeho mládí nehrozí, že by pružiny snad píchaly do zad, dnešní modely jsou proti tomuto nešvaru pečlivě chráněny silnou vrstvou filcu.
  • Latexové matrace. Antialergické, výborné ortopedické vlastnosti, ideální pro naše zdraví. Cena je sice vyšší, ale pokud si spočítáte výslednou cenovku za jeden pohodlný spánek na lůžku, není to za těch 10 – 15 let zase tak vysoká suma.
  • „Líná pěna“. Směs HR a PUR pěny. Žádné proleženiny, elasticita na jedničku, dlouholetá životnost. Výborné odvětrávání, vysoký komfort. Moderní záležitost, která zajistí pohodlí i lidem s nadváhou.

Výběr správné matrace tedy nemusí být zase tak složitý. Kvalitními materiály jsou studená a líná pěna nebo latex. Cokoliv jiného už je spíše druhá liga, která neoplývá navíc zrovna dlouhou životností. Kromě matrace je ale důležité vybrat i správný rošt, pokud si nevíte rady, neváhejte se poradit s odborníky.