Jak vybrat zdravou a správnou matraci

Pokud stojíme o skutečně kvalitní a zdravý spánek, tak bychom se měli rovnou vyvarovat běžným matracím a sáhnout po zdravotních. Hlavním cílem zdravotních matrací je především zdravé držení těla při spánku. Nabízí se nám mnoho variant zahrnujících matrace i pro alergiky aj.

 

Pro výběr matrace je nevhodné navštěvovat supermarkety

Spolehněte se především na specializované prodejny. Dokonce ani v takových prodejnách ovšem není moudré dbát na rady prodejce a rovnou bychom si měli vyžádat matrace, které mají certifikát nebo atest. Pouze u takových matrací budeme skutečně vědět, že jsou zdravotně nezávadné. Zabráníme tím lákavé reklamě, na kterou mnoho prodejců vsází.

 

Pokud vybíráme z běžných matrací, tak bychom měli dát pozor, aby měly 7 zón

Různě zpevněné zóny jsou na matracích dělány proto, že každou část matrace zatěžuje naše tělo jinak. Je vhodné si dát pozor i na váhové použití, pokud je matrace váhově omezena, tak je třeba na to brát ohled.


 

V současné době se matrace rozlišují především podle materiálu

Často se lze setkat s matracemi z líné pěny. Ty mění svoji tvrdost podle teploty a tlaku těla. Díky postupnému vracení pěny do původní polohy nedochází k narušení krevního oběhu těla a vzniku proleženin.
 
Mezi další varianty patří studená pěna a bio pěna, ta se vyznačuje vysokým obsahem přírodních olejů. Mezi absolutní špičku se dále řadí latexové matrace, jsou vyrobeny ze syntetického i přírodního latexu. Principem latexových matrací je bodová elasticita, díky které se materiál deformuje pouze tam, kde je na něj vyvíjen tlak.
 
Jako možnost se nabízí i využití taštičkových matrací a sendvičových matrací. Sendvičové matrace v sobě kombinují několik vrstev, které zaručí správnou deformaci.

Taštičkové matrace jsou často nazývány pružinovými, jejich princip je velmi podobný. U taštičkových matrací jsou ovšem pružiny nahrazeny elastickými textilními taštičkami, které reagují na tlak těla.

Možností pro výběr matrace se nabízí mnoho, pravidlem by mělo ovšem být, aby byla matrace vždy zdravotní a měla potřebný certifikát.