Jak na čištění kožených sedaček?

Hned při koupi kožené sedačky se ptejte prodejce, jak o ni pečovat, mělo být jaksi samozřejmostí, že vám poradí. A pokyny na takovou údržbu mohou být dokonce součástí návodu i dalších produktových informací. Co když se vám ale takových informací nedostane, ať už z toho důvodu, že jste se zapomněli zeptat, nebo proto, že třeba objednáváte na dálku? Zde je pár tipů na čištění a údržbu kožených sedaček.

Běžné čištění

Impregnaci a velké čištění se většinou doporučuje konat asi 3-4krát do roka. Běžná očista, například tehdy, když jste sedačku polili tekutinou nebo je znečištěna běžnou špínou, ta již samozřejmě musí být prováděna průběžně. Postačí obyčejný hadřík s čistou vodou, kožený materiál se dobře stírá a rovněž rychle schne, je voděodolný. V případě drobků použijte bez obav vysavač, nastavený na nižší výkon, platí to zajisté také pro prach.

Po každém čištění se doporučuje použití speciálního jemného krému na kůži, rozhodně se nedoporučují abrazivní čisticí prostředky, které mohou kůži obrušovat. Krém vrátí sedačce její měkkost a jemnost.

Náročnější čištění

Objeví-li se na kožené sedačce skvrna od jídla, mastnoty či různých lepkavých tekutin, nasajte nečistotu nejprve s pomocí ubrousku či šetrného hadříku a setřete. Následně lze využít běžné mýdlo s navlhčeným hadrem a utřít zbytkové nečistoty. Pokud skvrna i nadále setrvává, neváhejte použít speciální čisticí prostředek, ideálně takový, který přímo doporučuje výrobce sedačky.

Jestliže na sedačce občas píšete propiskou, zvláště pak lihovými tužkami a fixy, může se stát, že zavadíte o kůži a vznikne čára. Odstraňte ji pokud možno co nejdříve, zvláště to platí u nesmazatelných fixů, žádný strach lehce seženete speciální čisticí prostředky, ty je ovšem vždy lepší pořídit preventivně. Uvádí se, že po pár dnech už nejdou některé takové čáry odstranit, snad pouze za použití velmi agresivních metod.